Rekosz LIVE!

Spotkajmy się na żywo… zorganizuj spotkanie!

Dla młodszych

>Skromny, pracowity, nie szukający poklasku, sympatyczny i ciepły - tak w skrócie można opisać Antoniego Piechniczka, który w roku 1982 na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Hiszpanii, jako selekcjoner doprowadził naszą reprezentacyjną drużynę do III miejsca. Z tamtego okresu słynna stała się piosenka Bohdana Łazuki "Entliczek-pentliczek, co zrobi Piechniczek", która na stałe weszła do kanonu polskiej pop-kultury, a także życia codziennego. O kulisach wydarzenia z '82 oraz o swoim życiu prywatnym i zawodowym, pan Antoni chętnie opowie w czasie wyjątkowego spotkania, na które możecie nas zaprosić nawet dziś. Będzie również o książce "Piechniczek - tego nie wie nikt".

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło powielanym przez media i nieprawdziwym informacjom na temat zespołu Kombi. Rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. O tym wszystkim dowiecie się z książki „Kombi – słodkiego miłego życia – prawdziwa historia”, oraz w czasie wyjątkowego spotkania, podczas którego będzie można porozmawiać nie tylko o znanych i lubianych przebojach, ale także o... pierwszej w Polsce elektronicznej perkusji.

>Lubicie zagadki, które trzeba rozwiązywać w terenie? W takim razie trafiliście pod właściwy adres! Zlecając wykreowanie Terenowej Gry Miejskiej umożliwicie uczestnikom poznanie Waszej miejscowości i zapewnicie im świetną zabawę, trwającą czasami nawet kilka godzin. Tajne hasła, szczegóły zabudowań, niuanse terenu - to wszystko zostanie wykorzystane, żeby uczestnicy Gry zamienili się w terenowych detektywów i dotarli do celu zabawy.

Jeżeli uważacie, że język polski nie ma przed Wami jakichkolwiek tajemnic, jeżeli polska ortografia nie sprawia Wam żadnych trudności, jeżeli czujecie się na siłach, żeby zmierzyć się z innymi - to znaczy, że trafiliście pod właściwy adres! Razem czy osobno, wielką czy małą literą, przez "ch" czy samo "h" - jak to się piszę? Unikatowy tekst, wielkie emocje, a przede wszystkim - ZNAKOMITA ZABAWA - to atuty opracowanego i prowadzonego przeze mnie dyktanda. UWAGA! W czasie, gdy jury sprawdza prace uczestników - bawimy się przy Magii Słowa!

Babka-zielarka w serialu "Ranczo" (z miejscowości Wilkowyje) oraz prowadząca szpitalny bufet w Leśnej Górze (w serialu "Na dobre i na złe") - to tylko dwie spośród wielu charakterystycznych ról, w które wcieliła się Grażyna Zielińska - sceniczny wulkan i niesamowita gawędziarka! Zaproście nas do siebie, a zobaczycie, jak z wrodzoną sobie swadą, opowie o początkach teatralnej i filmowej kariery, o przygodzie z Adamem Hanuszkiewiczem, o naborze do serialowej obsady oraz o kulisach powstawania spektakli i produkcji telewizyjnych. Zaproponuje Wam także mini-warsztaty aktorskie i zdradzi kulisy swojego prywatnego życia.

Izabela Trojanowska – kojarzona przede wszystkim ze sceną muzyczną i ekranem telewizora. Wykonawczyni wielu przebojów, nagrywanych w stylu pop (czasami pop-rock), odtwórczyni roli Moniki Ross-Nawrot w serialu „Klan”. Pochodzi z Olsztyna, ale – co ciekawe – pierwszą nagrodę wokalną wyśpiewała w… Chorzowie, na Festiwalu Pieśni Sakralnej „Sacrosong”. Występowała również w Opolu, Zielonej Górze i Sopocie. Koncertowała i nagrywała studyjne płyty z Budką Suflera, Tadeuszem Nalepą oraz zespołem Mafia. Wydała: sześć płyt długogrających, pięć kompilacji i dwanaście singli, z czego już pierwszy z nich otrzymał status Złotej Płyty. Od roku 1997 nieprzerwanie występuje w jednym z najchętniej oglądanych polskich seriali – „Klan”. Zagrała także m.in. w filmach: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się” oraz „Blisko, coraz bliżej”. Mówi o sobie: „nigdy nie chciałbym, żeby ktoś powiedział, że jestem najlepszą piosenkarką wśród aktorek i najlepszą aktorką wśród piosenkarek.” A jak jest naprawdę? Przekonajcie się sami!

Znany najbardziej dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza, w serialu "07 zgłoś się" (reż. Krzysztof Szmagier), chociaż debiutował przed kamerą jako inżynier Bogdan Zawada ("Znaki szczególne"). Dlaczego telewizja zamieniła kolejność wyświetlania tych dwóch filmów? Skąd wzięło się imię i nazwisko najbardziej rozpoznawalnego funkcjonariusza MO z czasów PRL-u? Jakie były kulisy powstawania "07"? A także czy łatwo jest napisać książkę o kultowym serialu telewizyjnym? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania z Bronisławem Cieślakiem oraz Piotrem K. Piotrowskim, autorem pozycji "07 zgłasza się - opowieść o serialu". Będzie też o prywatnym życiu pana Sławka, o filmie "Wściekły", o Malanowskim i o cenzurze. Pokażemy mnóstwo prezentacji i fragmentów filmów. Dobra zabawa - GWARANTOWANA!

Pochodzi z Gorlic, ale od wielu lat mieszka w swoim ukochanym Krakowie. Zdobyła tytuł Miss Polonia 1992 oraz III wicemiss w konkursie Miss World. Została Miss Świata Studentek w 1993, a później... piastowała funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. Pod szyldem własnej firmy - ProMiss - produkowała programy na zlecenie telewizji Polsat. Przez 10 lat wydawała „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, a od 2007 zajęła się produkcją autorskiego programu „Ewa gotuje”. Napisała i wydała kilka książek kulinarnych. Ciekawe życie osobiste pani Ewy przeplata się z kolejnymi wyzwaniami zawodowymi. Uwielbia góry - polskie i... afrykańskie. Jeżeli chcielibyście poznać (i zobaczyć) tę uroczą osóbkę - koniecznie musicie zorganizować spotkanie z jej udziałem!

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co to jest alfabet? Jak szyfrować i rozszyfrowywać zwykły tekst? A nawet jak zakodować list do swojej koleżanki? To spotkanie jest właśnie dla Was! Prowadzący wyjaśni Wam niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat literaturowych zagadek.

>Kim jest panczenista? W jakiej dyscyplinie sportowej używa się stacjonaty? A co to takiego rydeberger? Ile waży kula, którą pchają mężczyźni, żeby zdobyć jak najlepszy wynik? Gdzie i kiedy narodził się sport? I jakie znamy jego odmiany? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w czasie brawurowego spotkania, dotyczącego istoty sportu. Nawiążemy również do literatury sportowej, a całość zakończymy quizem. Dla najlepszych - jeżeli nie złoty medal, to z pewnością nagrody-niespodzianki.

Czy potraficie rozpoznać "przestępcę" widząc tylko fragment jego ubrania? Czy potraficie narysować portret pamięciowy kogoś, kogo widzieliście tylko kilka chwil? Jak fachowo zbiera się odciski palców? Jak fotografuje się podejrzanego? Czy młodzi detektywi potrafią szybko uciec do swojej bazy? Zorganizujmy super-fajne spotkanie, a uda nam się odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania!

Czym różni się spalony od pozycji spalonej? Kiedy dyktuje się rzut wolny bezpośredni? Jakie wymiary powinna mieć bramka? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas jedynego w swoim rodzaju spotkaniu literackiego, w całości poświęconego Piłce Nożnej. Dla wytrwałych - quiz z wiedzy. Oczywiście z nagrodami!

>Czy znasz szlacheckie (rycerskie) herby? Czy wiesz, jak z giermka stać się księciem? Czy wiesz, jak uszyć płaszcz Wielkiego Mistrza? Czy chciałbyś zaprojektować średniowieczny dukat? Czy znasz Galla Anonima? Czy uważasz się za miediewistę? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź podczas fascynującej Nocy ze Średniowieczem, podczas której będziesz mógł także rozszyfrować tajne hasło poruszając się tuż po północy... w terenie!

>Autorzy i autorki, komedie i kryminały, tytuły i cytaty - wszystko to na wesoło i ze szczyptą tajemnicy. Uczestnicy wyjątkowej Nocy z Książką rozwiążą kilkanaście zakręconych zagadek, stworzą własny, ozdobny inicjał, wybiorą się w podróż dookoła świata, żeby zobaczyć, jak wyglądają książki w innych krajach, a nawet napiszą coś... przy pomocy własnego ciała. Dobra zabawa – GWARANTOWANA! A oprócz tego - minimum dziesięć godzin, spędzonych w nocy między bibliotecznymi regałami. Będzie się działo!

Papierosy, alkohol, lekomania i narkotyki - cztery główne uzależnienia, z którymi czasami trudno sobie poradzić. Na co jesteśmy narażeni używając powyższych trucizn? Jak sobie z nimi poradzić? A jak robią to w innych krajach? Przekonaj się osobiście, organizując Noc z Bibliotece z Anty-Uzależnieniami. Zwalcz uzależnienia wykonując kilkanaście zadań, przy których trzeba czasami wysilić szare komórki, a czasami mięśnie. Dobra zabawa i edukacja w jednym! A na koniec - maraton filmowy dla wytrwałych...

Jeżeli uważasz, że znasz się na piłce nożnej, albo nawet grywasz lepiej niż Messi czy Ronaldo, to koniecznie musisz się zmierzyć z zadaniami, które przyjdzie Ci wykonać podczas Nocy w Bibliotece z Piłką Nożną. Najpierw podzielimy się na dwie drużyny, a później przez 5 (a nawet 6) godzin zmierzymy w zadaniach, które z tą dyscypliną sportu mają wiele wspólnego. W międzyczasie znajdziemy chwilkę na posiłek i uzupełnienie płynów. A po zmaganiach odpoczniemy przy nocnym seansie filmowym. Kto wymięka, niech nie przychodzi!

Pociągają Was tajemnice? Szyfry, tajne hasła i zagadki? Lubicie zagmatwane teksty i stare listy? To nocne spotkanie z detektywami jest w sam raz dla Was! Od czego zaczniemy? Dobra ksywka to podstawa! Tak więc pierwszym Waszym zadaniem jest wylosowanie sobie na tę noc zagadkowego pseudonimu. A później? A później dzielimy się na dwa zespoły i przystępujemy do zabawy. Uwaga! Niektóre z zadań będziecie wykonywać indywidualnie. Czy są trudne? Przekonacie się sami...

Siatkówka, koszykówka, piłka nożna, szermierka, rzut młotem, skok o tyczce, a nawet podnoszenie ciężarów. Te i wiele innych konkurencji sportowych odegrają główną rolę, jeżeli wybierzecie się na Nocne Spotkanie ze Sportem. Będziemy biegać, rzucać i kucać. A także - rysować, malować, wycinać i przyklejać. Przydadzą się szare komórki, które pomogą Wam rozwiązać super-quiz, a także ułożyć jak najwięcej nowych słów. Dwie drużyny, ponad dziesięć zadań i dwanaście godzin dobrej zabawy. To nie jest spotkanie dla mięczaków!

Wybierzmy jeden kraj, należący do Unii Europejskiej. Sprawdźmy wiedzę na jego temat. wyszukajmy ciekawostki. A potem? Potem zróbmy z tego przednią zabawę! Pamięciówki, krzyżówki, malowanki, quizy, wycinanki, wyklejanki, rebusy, kalambury... Wszystko, co może dotyczyć Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Portugalii i... dowolnego innego państwa - znajdziecie w szalonej Nocy z Eurolandem, w czasie której nie będzie czasu na nudę, a ci, którzy usną przed trzecią nad ranem będą się mogli cieszyć "nagrodą specjalną".

Wszystko zaczęło się od tego, że pewien Duńczyk urodził się 2 kwietnia. Potem stał się sławnym pisarzem, a jeszcze później zaczęto dzień jego urodzin obchodzić bardzo uroczyście. Dziś jest to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Mowa oczywiście o Hansie Christianie Andersenie. Z okazji wspomnianego dnia mamy możliwość spędzić całą Noc w Bibliotece, zmagając się z zadaniami przygotowanymi na cześć jego baśni. Calineczka, Dzielny ołowiany żołnierz czy Świniopas - chętnie przyłączyliby się do jednej z drużyn lub podpowiedzieli Wam, jak rozwiązać najbardziej zagmatwaną zagadkę.

O mnie

Dariusz Rekosz (1970) - pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista.

Swoją przygodę z literaturą rozpocząłem w roku 2005 od serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, które szybko zdobyły popularność i pozwoliły mi zagościć wśród plejady autorów tego gatunku. Zdobyta przeze mnie w roku 2008 nagroda grand prix w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminalne utwierdziła mnie w przekonaniu, że potrafię także pisać dla dorosłych. Stąd na liście wydanych przeze mnie książek znajdziecie popularne thrillery, chociażby takie, jak: Zamach na Muzeum Hansa Klossa czy Sanktuarium śmierci.

Obracając się w kręgach aktorów i producentów, zacząłem pisać słuchowiska radiowe oraz scenariusze filmowe. Jeden z nich, stworzony na podstawie mojej książki Szyfr Jana Matejki ma dużą szansę na ekranizację. Podobnie ma się rzecz z pozycją Skarb królów, która powstała na podstawie... treatmentu scenariusza filmowego. Byłem animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa, prowadziłem imprezy masowe między innymi na Kopcu Kościuszki w Krakowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jestem często proszony o przygotowanie i prowadzenie różnych wydarzeń kulturalnych - od Polic do Krosna i od Gdyni do Jeleniej Góry. Wszystko to sprawiło, że dwukrotnie - w roku 2010 oraz 2015 - zostałem doceniony przez prezydenta miasta i otrzymałem z jego rąk nagrodę za upowszechnianie kultury.

Dzięki wydanym książkom mogę poznawać nowych ludzi, spotykać się z czytelnikami w całym kraju, a także za granicą, lecz przede wszystkim kreować lokalne i ogólnopolskie wydarzenia kulturalne. Na liście moich dobrych znajomych, do których w każdej chwili mogę zatelefonować, znajduje się mnóstwo popularnych aktorów, prezenterów telewizyjnych, producentów filmowych, ludzi sztuki, uznanych twórców i artystów scenicznych, a nawet... Miss Polonia.